Kõhuplastika

Kõhu eesseina plastika (abdominoplasty) on sobiv operatsioon nendele patsientidele, keda häirib naha ja lihaste väljavenimine, samuti rasva ladestumine kõhu piirkonda. Kõhu eesseina deformatsioon on sage probleem (mitmik)raseduse järgselt, suure kaalukaotuse korral, samuti võib põhjuseks olla pärilik kudede lõtvus.

Operatsioonieelne konsultatsioon

Konsultatsiooni käigus selgitatakse välja patsiendi ootused ja võimalused neid ootusi täita. Räägitakse patsiendi tervislikust seisundist ja tarvitatavatest ravimitest. Operatsiooni eelselt on oluline stabiliseerida kehakaal.

Patsiendi läbivaatusel hinnatakse kõhu eesseina seisundit ja liiga ning uuritakse võimalike lihaste lahknevuse ja songade suhtes. Raviloo jaoks tehakse vastavast piirkonnast ka fotod. Teostatakse mõõtmised, planeeritakse operatsioonimeetod ja haavade (hilisemate armide) asukoht.

Operatsiooni käik ja taastumine

Operatsioon toimub üldnarkoosis ja kestab tavaliselt 2-3 tundi. Operatsiooni käigus eemaldatakse liigne nahk, vajadusel lähendatakse ja pinguldatakse lihased ning paigutatakse naba ümber. Lõige planeeritakse tavaliselt kaarjalt alakõhule, nii et arm jääb hiljem aluspesu varju. Operatsiooni on võimalik kombineerida rasvaimuga. Sageli jäetakse haava dreenid. . Operatsioone teostatakse Kotka Erahaiglas.

Patsient lubatakse koju tavaliselt operatsioonijärgsel hommikul. Taastumine on iga patsiendi puhul individuaalne. Operatsioonijärgne valuravi on vajalik esimestel päevadel, kuna koetraumast tekib turse; tugevamat valu põhjustab teostatud lihasplastika. Esimestel päevadel võib olla raske end sirgeks ajada. Haavad on kaetud haavateipidega kuni 2 nädalat, misjärel alustatakse armiraviga. Survepesu/korseti kandmine on vajalik vähemalt 4-6 nädala jooksul. Esimestel nädalatel peale operatsiooni on soovitatav vältida rasket füüsilist koormust.

Tulemuslikkus ja riskid

Lõpliku tulemuse väljakujunemine võib aega võtta kuid. Tulemus on pikaajaline.

Operatsiooni järgselt võib esineda pikemaajalist turset, ebamugavustunnet, kõhunaha tundlikkuse häireid, nahaaluseid verevalumeid. Põletikku tekib harva. Sage on haavade aeglustunud paranemine ja koevedeliku kogunemine operatsioonipiirkonda. Harva võib ilmneda nahakärbust, eriti kui kõhuplastika on teostatud koos rasvaimuga.

Operatsioone teostavad dr Pille Kirjanen ja dr Mart Eller, plastika- ja rekonstruktiivkirurgid.