Naissuguelundite plastika

Naise väliste suguelundite korrektsioon (labioplasty) on viimase 10 aasta jooksul olnud tõusvaks trendiks maailmas. Operatsiooni planeerimise põhjusteks on ühelt poolt naiste suurem teadlikkus, võrdlusvõimaluse olemasolu seksuaalse sisuga materjali parema kättesaadavuse pinnalt ja karvade eemaldamine genitaalide piirkonnast, aga teiselt poolt ka ohutute operatsioonimeetodite levik. Naise välisgenitaalid on sageli ebasümmeetrilised ja üheselt mõistetavat “normi” ei eksisteeri. Kõige sagedasemaks pöördumise põhjuseks on väikeste häbememokkade suurenemine (tavaliselt pärilik, aga võib olla ka seotud rasedusjärgsete muutuste ja östrogeene sisaldavate preparaatide kasutamisega). Samuti on abi otsitud suurte häbememokkade välimuse või liigse nahavoldi tõttu kliitori piirkonnas. Kuigi valdaval osal juhtudest pöördutakse ainult esteetilistel põhjustel, võib häbememokkade suurenemine põhjustada ka hõõrdumist füüsilisel koormusel ning ebamugavustunnet kitsamate riiete kandmisel.

Operatsioonieelne konsultatsioon

Konsultatsiooni käigus selgitatakse välja patsiendi ootused ning võimalused neid soove teostada. Räägitakse patsiendi tervislikust seisundist ja tarvitatavatest ravimitest. Operatsiooni eelselt on oluline stabiliseerida kehakaal, kuivõrd kaalumuutusega võib oluliselt muutuda ka välissuguelundite välimus.

Patsiendi läbivaatusel hinnatakse koeliiga seisvas asendis, häbememokkade seisundit ja sümmeetriat ning kliitori piirkonda. Raviloo jaoks tehakse opereeritavast piirkonnast ka fotod. Planeeritakse operatsioonimeetod ja haavade (hilisemate armide) asukoht.

Operatsiooni käik ja taastumine

Operatsioon tehakse tavaliselt kohaliku tuimestusega ja see kestab orienteeruvalt 1 tund. Operatsiooni käigus eemaldatakse liigne nahk nii häbememokkade kui vajadusel ka kliitori piirkonnast. Suurte häbememokkade operatsiooni puhul eemaldatakse lisaks nahale ka liigne rasvkude.

Patsient lubatakse koju tavaliselt paar tundi peale operatsiooni. Taastumine on iga patsiendi puhul individuaalne. Esimestel päevadel operatsiooni järgselt on enamasti vajalik valuvastane ravi; haavadele tuleb kanda antibiootikumsalvi või -lahust ning teha jahedat kompressi turse alandamiseks. Füüsilise koormuse piirang on soovitatav 3 nädala vältel, teatud tegevused nagu jooga, ratsutamine jms on mittesoovitavad kuni 8 nädalat. Vahekord on lubatud 6 nädalat peale operatsiooni.

Tulemuslikkus ja riskid

Lõpliku tulemuse väljakujunemine võib aega võtta kuid. Tulemus on pikaajaline.

Operatsiooni järgselt võib tekkida pikemaajaline turse (80% juhtudest on turse 6 nädalaga taandunud). Harva on esinenud kestvamat ebamugavustunnet või verevalumeid operatsioonipiirkonnas. Põletikku esineb harva. Haavade aeglustunud paranemist või pikemaaegset eritist haavade piirkonnast on esinenud alla 1% juhtudest.

Operatsioone teostab dr Pille Kirjanen, plastika- ja rekonstruktiivkirurg.