Herpes

Herpes simplex viirused (HSV1 ja HSV2) levivad lähikontakti teel. HSV1 viirustüüp tekitab tavapäraselt kahjustusi huultel, suu või nina limaskestal või silmades, ning võib oraalseksi kaudu kanduda ka suguelundite piirkonda. Genitaalherpes(HSV2) levib sugulisel teel.

Limaskesta ja nahaherpese puhul tekib esmalt lokaalne sügelus ja valu. Kliiniliselt on näha punetaval alusel gruppidena asetsevaid läbipaistvaid vesiville. Kaasneda võib üldine halb enesetunne, lokaalsete lümfisõlmede suurenemine, palavik. Paranemine toimub sageli iseeneslikult 5-7 päeva jooksul.

Pärast nakatumist jääb viirus organismi kogu eluks. Kordudes on haigusnähud üldjuhul samad, aga enamasti kergema ja lühema kestusega. Herpest ei ole võimalik lõplikult välja ravida, küll aga lühendavad viirusvastased ravimid tunduvalt haigushoo pikkust ja leevendavad vaevusi. Viiruse leviku vältimiseks tuleb hoiduda vahetust naha- ja limaskestakontaktist; genitaalherpese puhul kasutada kondoomi ning ohatise olemasolul huulel vältida suuseksi.