Klamüdioos

Klamüdioosi tekitab bakter nimetusega Chlamydia trachomatis. Nagu ka teiste suguhaiguste puhul, levib nakkus vaid otsesel sugulisel kontaktil. Klamüdioosile on iseloomulik haigustunnusteta kulg – inimene on nakatunud, kuid sümptomid võivad puududa.

Klamüdioosi põhilisteks sümptomiteks naistel on valulikkus urineerimisel ja suurenenud voolus tupest. Võib esineda menstruatsiooniväliseid ja vahekorra järgseid veritsusi. Meestel on sümptomiteks kipitus-kihelustunne kusitis ja valulikkus urineerimisel, vahel harva ka eritis kusitist. Pärasoole nakatumisel on kaebusteks valulikus või eritis (ka veritsus) pärasoolest.

Diagnoos kinnitatakse PCR-uuringuga proovist – meestel ureetrakaapest või esmasjoa uriinist, naistel tupekaapest. Haiguse raviks on suukaudne antibiootikum. Ravimata juhtudel võib klamüdioos põhjustada kroonilist põletikku suguelundites, kõhuvalusid ning viljatust.

Haiguse läbipõdemisel immuunsust ei teki ja nakatuda võib korduvalt. Nakatumise eest kaitseb kondoomi korrektne kasutamine!