Psoriaas

Psoriaas on krooniline, ägenemistega kulgev immuunpõletikuline haigus. Kliinik on varieeruv – nahal võivad olla üksikud lööbeelemendid, kuid haaratud võib ka olla suur osa kehapinnast. Lööve võib paikneda peanahal, silenahal, peopesades-jalataldadel, kuulmekäigus, genitaalidel, küüntel. Klassikaline psoriaasinaast on teravalt piirdunud, punetav, ümbritsevast nahast kergelt kõrgem ja võib olla kaetud ketuga. Kolmandikul patsientidest esineb koos nahalööbega liigespõletik (psoriaatiline artriit).

Psoriaasi diagnoosimiseks piisab enamasti kliinilisest pildist ja lisauuringuid vaja ei ole. Juhul kui kliiniline pilt ei ole klassikaline, on vajadus võtta nahabiopsia.

Psoriaasi ravi on sümptomaatiline, enamasti lokaalne (kreem, salv, nahalahus, geel). Ulatusliku nahahaaratuse või subjektiivsete kaebuste ja liigeskahjustuse korral tehakse süsteemset ravi (tabletid, bioloogiline ravi). Sõltuvalt psoriaasi vormist (suvine/talvine) on võimalus teha valgusravi (UVB). Haiguse ägenemiste vältimiseks on soovitatav ära ravida kõik kroonilised põletikukolded (katkised hambad, põskkoopa- või mandlipõletik), vähendada üleliigset kehakaalu ning loobuda suitsetamisest ja alkoholi tarvitamisest.