Seenhaigus (nahaseen, küüneseen)

Seenhaigus on enamasi põhjustatud dermatofüütseentest. Dermatofüüdid on aeroobsed seened, mis on võimelised lagundama ja omastama sarvainet ning parasiteerima inimese sarvestunud kudedes (juuksed, küüned).

Kahjustuda võib nii silenahk, peanahk kui ka küüned. Haigestumine eeldab piisava koguse nakkusliku materjali sattumist nahale, näiteks võõraste jalanõude kandmisel, paljajalu üldkasutatavas ruumis käimisel jne. Riskifaktoriteks on naha või küünte mikrotraumad, jalgade rohke higistamine, kinnised jalanõud, soe ja niiske kliima, jalgade verevarustuse häired, sisesekretsiooninäärmete haigused nagu diabeet, immuunsupressioon.

Seenhaiguse sümptomiteks on naha ketendamine ja punetus, võib esineda sügelust ja ebameeldivat lõhna, lõhede tekkimisel ka kipitust ja valu. Jalgade seenhaigusel eristatakse 3 vormi:

  • Varvastevaheline ehk interdigitaalne – algab reeglina 4. ja 5. varba vahelt, nahk on niiske, matsereerunud (haudunud). Varvaste vahele ja alla tekivad lõhed, võib esineda ketendust.
  • Hüperkeratootiline ehk mokassiinitüüpi – esineb kerge punetus taldadel ja valkjas peenehelbeline ketendus nahavagudes. Põletik levib kannalt varvaste suunas ja labajalgade külgpindadele, jalalaba pindmine pool on haigusest vaba.
  • Villiline ehk düshidrootiline – peale pikka sümptomitevaba perioodi tekivad järsku, tavaliselt tallavõlvi või jalapöia piirkonda sügelevad villikesed, mille sisu võib olla hägune või mädane. Villide purunedes tekivad erosioonid. Nahk on ketendav ja punetav. Tüsistusena võib kaasuda bakteriaalne nakkus mädavillide tekkega.

Küün(t)e haigestumise korral muutub küüneplaadi värvus, küüs deformeerub ja hakkab murenema.

Seenhaiguse diagnostikaks kasutatakse mikroskoopilist ja kulturaalset uuringut. Patogeense tekitaja tuvastamiseks võetakse uuringuks kas naha- või küünekaabe.

Seenhaiguse ravi võib olla lokaalne või süsteemne. Lokaalne ravi (geel, vedelik, salv, kreem) sobib vähe või mõõdukalt väljendunud infektsiooni raviks. Süsteemne ravi (tabletid, kapslid) on vajalik ulatusliku või tugevalt väljendunud silenaha seenhaiguse ja küüneseene puhul.